Magdalena Barczyk-Kurus
Artyści

Magdalena Barczyk-Kurus

To zaskakujące i nieczęsto spotykane, by zainteresowania architekturą militarną stanowiły clue twórczości artysty. Bunkry – wojskowe obiekty niezauważalnie zanurzone w krajobraz dnia codziennego – niczym niemi strażnicy tajemnic wojny, czasu przeszłego intrygują i inspirują artystkę najbardziej. Ich monumentalizm i konstrukcyjna prostota  stanowi punkt wyjścia do malarskich opowieści o zewnętrznym i wewnętrznym świetle. Jest też formą poszukiwania i odkrywania piękna nieoczywistego. To nieustanne odkrywanie świata na nowo za pomocą zestawień kontrastów światłocieni, przeciwieństw kolorystycznych i różnych faktur. Wszystko po to, by móc „dotknąć” promień światła. Zobaczcie sami!

 

KWESTIONARIUSZ ARTYSTKI

Magdalena Barczyk-Kurus. Rocznik ’85. Malarka oraz badaczka historii i zabytków Częstochowy. Współtwórczyni Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa. Absolwentka  dwóch kierunków Instytutu Sztuk Pięknych Akademii im. J. Długosza w Częstochowie. Dyplomy z wyróżnieniem  z:  Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych oraz Malarstwa zrealizowane w pracowni prof. W. Lubosa w 2012. Możecie zajrzeć do mojej galerii i wybrać  niezwykle oryginalne płótno tej wyjątkowej malarki!

Magdalena Barczyk-Kurus, Pejzaż lubliniecki, 2017, akryl na płótnie, 120 x 100 cm Magdalena Barczyk-Kurus, Pejzaż lubliniecki, 2017, akryl na płótnie, 120 x 100 cm

GDY JESTEM ARTYSTĄ … .

Kiedy postanowiłam zostać artystą? Rysowanie i malowanie towarzyszą mi przez całe życie. Już jako bardzo mała dziewczynka spędzałam dużo czasu na zabawie z kredkami i farbami. Było to zawsze jedno z moich ulubionych zajęć i w sposób naturalny przeniosło się na dorosłe życie.

Gdybym nie była artystą zostałabym z zawodu … poza sztuką interesuję się również historią i architekturą. Bardzo lubię literaturę i uprawę kwiatów. Prawdopodobnie wybrałabym zawód związany z którąś z tych dziedzin.

Czy zgodziłabyś się ze stwierdzeniem, że bycie artystą to stan umysłu? Jak najbardziej. Jest to stan umysłu, który przy posiadaniu pewnych zdolności pozwala na pójście właściwą drogą i wypracowanie swojego świata artystycznego.

Kto jest obecnie dla Ciebie autorytetem w dziedzinie, którą się zajmujesz i dlaczego? Autorytetem pozostaje dla mnie mój profesor Werner Lubos, który nauczył mnie patrzeć tak, aby dostrzec to, co istotne.

Genialny twórca dla mnie (na przykład) to … Rembrandt, Delacroix, Andrzej Fogtt.

KIEDY TWORZĘ … .

Główna cecha mojej twórczości to … malarstwo impastowe, wrażliwość na kolor i światłocień.

Najbardziej inspiruje mnie … otaczający świat.

Tworzenie koncepcji dzieła zaczynam … od impulsu. Czasami jest to konkretny motyw, który udało mi się dostrzec. Kiedy indziej słowo lub zdanie, stające się później tytułem obrazu, który staram się zobrazować.

Najtrudniejszym czasem w procesie twórczym jest dla mnie … tzw. trudny moment, który zdarza się na różnych etapach procesu twórczego i jest nieprzewidywalny. Bywa, że w ogóle się nie pojawia, kiedy indziej tworzone dzieło sprawia same problemy.

Jeżeli sztuka jest tajemnicą to, jakie tajemnice ludzie kochający sztukę pragną odkryć? Sztuka ciągle ewoluuje, dla tego nie da się odkryć jej do końca i zawsze będzie nas zaskakiwać.

MOJE MYŚLI O SZTUCE WSPÓŁCZESNEJ … .

Moja definicja sztuki współczesnej. Artysta powinien przetwarzać otaczający świat wciąż na nowo i starać się wydobywać piękno z rzeczy nawet pozornie nieciekawych czy nieoczywistych. Powinien potrafić zaciekawić widza i sprawić, by ten pragnął odkrywać świat razem z nim i jego sztuką. Sztuka to ciągłe odkrywanie świata.

Magdalena Barczyk-Kurus, Pejzaż sentymentalny, 2018 Magdalena Barczyk-Kurus, Pejzaż sentymentalny, 2018

Polska sztuka współczesna najwięcej zawdzięcza (epoka, nazwisko, nurt w sztuce) i z jakiego powodu?

Myślę, że sztuka zawsze odgrywała ważną rolę w życiu człowieka na każdym etapie dziejowym. Pełniła funkcje przede wszystkim estetyczne, ale też edukacyjne. Pozwalała na wyrażanie myśli i przeżyć, przekazywanie ważnych treści. Według mnie największy wpływ wywarła sztuka z okresu zaborów, kiedy niosła ludziom nadzieję i pełniła pewien rodzaj broni. Bardzo ważna była również sztuka dwudziestolecia międzywojennego. Wpływ powstających wówczas nowych nurtów można zauważyć do tej pory.

Jaką rolę pełni obecnie artysta w społeczeństwie? Artysta pozwala odkrywać świat pokazując jego nieznane oblicze.

Jaką rolę powinien pełnić krytyk sztuki? Powinien być przewodnikiem, zarówno dla artysty, jak i dla odbiorcy.

Idealny odbiorca sztuki to … otwarty na nowe propozycje, nie bojący się eksperymentu, niezastany w codzienności i ciekawy świata.

Czego oczekuje, wg Ciebie, odbiorca od współczesnego artysty i jego sztuki? Oczekuje czegoś nowego, na swój sposób intrygującego i oryginalnego, pobudzającego estetycznie.

SZCZECIN W OCZACH ARTYSTY … .

Dlaczego wybrałaś to miejsce do życia i pracy?  Moim miastem rodzinnym, w którym tworzę i żyję jest Częstochowa. Tutaj się kształciłam artystycznie i stawiałam pierwsze kroki jako malarka. Tutaj też szukałam moich inspiracji twórczych.

Czy kiedykolwiek byłaś w Szczecinie? Jeżeli tak, to co zwróciło Twoją uwagę? Niestety, nigdy nie byłam w Szczecinie.

Jeżeli nie, to z czym kojarzy Ci się Szczecin? Z portem, Filharmonią i Festiwalem Polskiego Malarstwa Współczesnego.

Gdybyś miała czarodziejską różdżkę to, gdzie chciałabyś być teraz?  Mam wiele pomysłów, dążeń i marzeń.

Magdalena Barczyk-Kurus, Pejzaż cieszyński, 2017, akryl na płótnie, 90x100 cm Magdalena Barczyk-Kurus, Pejzaż cieszyński, 2017, akryl na płótnie, 90 x 100 cm

P.S. Wiadomość z ostatniej chwili. Na IV Międzynarodowym Konkursie Artystycznego Pejzażu Współczesnego Częstochowa 2018 malarka zajęła III miejsce. Nagrodzono Jej trzy obrazy z cyklu Lekcja anatomii: Pejzaż sentymentalny, Pejzaż cieszyński i Pejzaż Lubliniecki (por. prace wyżej). Wymienione prace będzie można zobaczyć na wernisażu, który odbędzie się 14 grudnia 2018 roku o godzinie 17.00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Serdeczne gratulacje!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trwa ładowanie