Obrazy polecane

Malarska historia Jeziora Szmaragdowego

24 lutego 2017 - Jolanta Gramczyńska

k-matyjaszkowicz-szmaragdowe-jezioro-2016-akryl-na-plotnie-60x120cm-2
K. Matyjaszkowicz, Szmaragdowe jezioro, 2016, akryl na płótnie, 60x120cm

Jak druk na tkaninie może zmienić spojrzenie na malarstwo? Jak pomogło w stworzeniu niezwykłego obrazu niepowtarzalnym, malarskim językiem Karoliny Matyjaszkowicz? Jak smakować kolor, barwę i światło niezwykłego miejsca w okolicach Szczecina – Jeziora Szmaragdowego?

Karolina Matyjaszkowicz to absolwentka łódzkiej ASP. Jest niezwykle utalentowana i ma ciekawą koncepcję swojego malarstwa. Artystka cierpliwie tropi najciekawsze historie, podania i legendy związane z różnymi miejscami w Polsce. Stanowią dla niej zaczyn osobistej malarskiej opowieści. Zaproszona do wzięcia udziału w wystawie Zoom na Szczecin. Punkty Widzenia w 2016 roku miała bardzo trudne dla siebie zadanie. Jak oto znaleźć ciekawą historię w szczecińskim stogu historii, kiedy przedmiotem zainteresowań są podania i ludowe legendy? Malarka nie zawiodła, a efekt jej starań wzbudzał ogromne zainteresowanie na wystawie w Filharmonii w Szczecinie. Malarka z wielką starannością podeszła do tematu wystawy i zgromadziła materiał badawczy do swojej pracy, a historia powstania obrazu tak wyglądała:

„Moją inspiracją była jedna ze szczecińskich legend o chciwym Skarbku i Jeziorze Szmaragdowym. Znalazłam w niej wszystko co dla mnie istotne i co budzi moją wyobraźnię. Przede wszystkim natura. Szmaragdowe Jezioro jest miejscem wyjątkowym, niezwykłym z uwagi na zabarwienie wody, która jest faktycznie szmaragdowa, niezwykle przejrzysta. Jezioro otoczone jest gęstwiną drzew. Samo w sobie stanowi skarb i czuje się, że skrywa jakąś tajemnicę… Jezioro powstało w wyrobisku dawnej kopalni kredy. W 1925 roku kopalnia została zalana przez wodę wybijającą z południowej ściany wyrobiska. Na dnie jeziora wciąż znajdują się pozostałości górniczych maszyn i urządzeń. Legenda mówi, że od chwili uruchomienia pierwszych kopalń w okolicy, grasował w nich chciwy i złośliwy duch zwany Skarbkiem. W tajemnej grocie pod jednym ze wzgórz gromadził liczne skarby, które zabezpieczył przed chciwymi ludźmi, tajemniczym zaklęciem… „

Dla szczególnie dociekliwych i zainteresowanych dodatkowe informacje o chciwym Skarbku:

http://miejskieopowiesci.blog.onet.pl/2011/05/30/4-legenda-o-jeziorze-szmaragdowym

http://kochamszczecin.pl/index.php/legendy/51-o-skarbku-i-jeziorze-szmaragdowym

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trwa ładowanie