Bożena Mozolewska
Artyści

Bożena Mozolewska – malarka i prowokatorka

To młoda szczecińska artystka, której bogate doświadczenia życiowe i zawodowe (mgr matematyki) procentuje w sztuce. Bożena Mozolewska – malarka i prowokatorka. Jej obrazy można było już obejrzeć w Warszawie, w Muzeum Narodowym w Szczecinie instalację, a na aukcjach Młodej Sztuki (Desa Unicum) jej praca uzyskała wysoką notę, co oczywiście znalazło przełożenie na cenę sprzedaży! 

Inspiruje ją świat. Malując odwołuje się do otaczającej ją rzeczywistości. Uważa, że obrazy otaczają nas bez względu na to, czy jesteśmy tego świadomi, czy nie. I wszystko może stać się obrazem – mogą być to zjawiska atmosferyczne choćby takie jak tęcza albo usłyszane w lesie echo. Mogą być nimi także rzeźby, obiekty w przestrzeni, fotografie rodzinne lub znajdujące się w galerii inne obrazy. Łączy wiedzę z osobistymi przeżyciami. W swojej pracy poszukuje kolorów, światła i cieni. Bada ich wzajemne relacje malując fascynujące abstrakcyjne obrazy. Tworzy projekty i realizuje filmy o tematyce społecznej i obyczajowej. To jej osobisty głos w dyskusji i komentarz dotyczący przemian społecznych i zmian obyczajowych w dzisiejszym świecie. Artystkę najbardziej interesują zmiany dotyczące podziału ról w rodzinie, w pracy, we współczesnym świecie, problem potrzeby wzajemnej akceptacji we wzajemnych relacjach ludzi, konfliktzwiązki homoseksualne a kościół, kwestia nielegalnych emigrantów, czy zmiany klimatyczne. Już 17 kwietnia tego roku chętni mogą wziąć udział w aukcji organizowanej przez Desę Unicum i kupić piękny obraz lub zajrzeć do mojej galerii z Jej obrazami i wybrać coś dla siebie!

KWESTIONARIUSZ ARTYSTKI

Bożena Galant – malarka i prowokatorka. Rocznik ’57. Absolwentka dwóch uczelni: Uniwersytetu Szczecińskiego, na którym w 1980 roku otrzymała tytuł mgr. matematyki i Akademii Sztuki w Szczecinie, którą ukończyła w 2017 roku. Dyplom z malarstwa u prof. Zbigniewa Romańczuka oraz dyplom z multimediów u dr hab. Agaty Michowskiej. Stypendystka Muthesius Kunsthochschule w Kiel w Niemczech w 2014 roku. Dwa lata później zrealizowała projekt dotyczący zmian klimatycznych – Magiczne lustra sfinansowany przez Niemcy.

GDY JESTEM ARTYSTĄ … .

Kiedy postanowiłam zostać artystą? Zawsze chciałam malować obrazy, nie myślałam o tym, że będę artystką. Teraz nią jestem.

Gdybym nie była artystą zostałabym z zawodu… czas oczekiwania na otwarcie kierunku Malarstwo na Akademii Sztuki w Szczecinie wypełniłam studiowaniem matematyki i prowadzeniem zajęć z tego przedmiotu.

Czy zgodziłabyś się ze stwierdzeniem, że bycie artystą to stan umysłu? Jest to stan umysłu, ale nie jest się nim, nie tworząc.

Kto jest obecnie dla Ciebie autorytetem w dziedzinie, którą się zajmujesz i dlaczego? Autorytetami są moi wykładowcy z Akademii Sztuki w Szczecinie, którzy pokazali mi wiele drzwi do otwarcia, o których istnieniu wcześniej nie wiedziałam.

Genialny twórca dla mnie to np. Kandinsky, Monet.

KIEDY TWORZĘ …  jestem skupiona na pracy i „łapię światło”

Główna cecha mojej twórczości to … kolor, światło i cienie.

Najbardziej inspiruje mnie życie i ludzie, którzy są wokół mnie.

Tworzenie koncepcji dzieła zaczynam od obserwacji świata i mojego stosunku do rzeczywistości.

Najtrudniejszym momentem w procesie twórczym jest dla mnie brak światła dziennego i niska zimą temperatura w pracowni.

Jeżeli sztuka jest tajemnicą to, jakie tajemnice ludzie kochający sztukę pragną odkryć? Nie wiem.

MOJE MYŚLI O SZTUCE WSPÓŁCZESNEJ … 

Moja definicja sztuki współczesnej. Sztuką współczesną jest sztuka, która powstaje w czasach współczesnych.

Polska sztuka współczesna najwięcej zawdzięcza … Polska sztuka, podobnie jak każda pochodząca z innego miejsca świata, zawdzięcza najwięcej temu, co wydarzyło się wcześniej na przełomie dziejów. Nic nie bierze się znikąd. Każda twórczość ma swoje korzenie w historii sztuki.

Jaką rolę pełni obecnie artysta w społeczeństwie? Artysta może wywoływać zapytania o jakość życia estetycznego, ideologicznego, filozoficznego, czy politycznego.

Jaką rolę powinien pełnić krytyk sztuki? Krytyk sztuki może oceniać to, co artysta stworzy, a także podjąć próbę objaśnienia i przybliżenia społeczeństwu tej twórczości, z odwołaniem sie do historii sztuki, czyli do tego, co jest znane społeczeństwu.

Idealny odbiorca sztuki to ten, który zadaje pytania.

Czego oczekuje, wg Ciebie, odbiorca od współczesnego artysty i jego sztuki? Oczekiwania są różne w zależności od osobowości odbiorcy. Zawsze jednak sztuka ma poruszać osobę, która ma z nią kontakt.

SZCZECIN W OCZACH ARTYSTY  jest miastem, w którym może się wiele wydarzyć

 Dlaczego wybrałaś Szczecin na miejsce do życia i pracy? Mieszkam w Szczecinie przez prawie całe życie i lubię to miasto.

Które miejsca w Szczecinie są dla Ciebie szczególnie ważne, magiczne? Magiczne są dla mnie jest Wzgórze Kupały, a także Jezioro Szmaragdowe, szczególnie jesienią. Lubię rozlewiska Odry na terenie rezerwatu przyrody.

Najbardziej denerwuje mnie w Szczecinie … pyszałkowatość polityków, dbających tylko o partyjne interesy, ignorujących przy tym historię tego miasta, nie dbających o poprawę jakości życia mieszkańców.

Gdybym miała czarodziejską różdżkę to zmieniłabym w Szczecinie sposób myślenia ludzi nim zarządzających w tak sposób, by spowodowali jego rozwój, a tym samym wzrost zatrudnienia i zmniejszenie ubóstwa oraz wzbogacenie oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży.

Najbardziej lubię w Szczecinie jego mieszkańców.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trwa ładowanie