Inspiruje ją świat. Malując odwołuje się do otaczającej ją rzeczywistości. Uważa, że obrazy otaczają nas bez względu na to, czy jesteśmy tego świadomi, czy nie. I wszystko może stać się obrazem – mogą być to zjawiska atmosferyczne choćby takie jak tęcza albo usłyszane w lesie echo. Mogą być nimi także rzeźby, obiekty w przestrzeni, fotografie rodzinne lub znajdujące się w galerii inne obrazy. Łączy wiedzę z osobistymi przeżyciami. W swojej pracy poszukuje kolorów, światła i cieni. Bada ich wzajemne relacje malując fascynujące abstrakcyjne obrazy. Tworzy projekty i realizuje filmy o tematyce społecznej i obyczajowej. To jej osobisty głos w dyskusji i komentarz dotyczący przemian społecznych i zmian obyczajowych w dzisiejszym świecie. Artystkę najbardziej interesują zmiany dotyczące podziału ról w rodzinie, w pracy, we współczesnym świecie, problem potrzeby wzajemnej akceptacji we wzajemnych relacjach ludzi, konflikt – związki homoseksualne a kościół, kwestia nielegalnych emigrantów, czy zmiany klimatyczne. Już 17 kwietnia tego roku chętni mogą wziąć udział w aukcji organizowanej przez Desę Unicum i kupić piękny obraz lub zajrzeć do mojej galerii z Jej obrazami i wybrać coś dla siebie!
KWESTIONARIUSZ ARTYSTKI
Bożena Galant – malarka i prowokatorka. Rocznik ’57. Absolwentka dwóch uczelni: Uniwersytetu Szczecińskiego, na którym w 1980 roku otrzymała tytuł mgr. matematyki i Akademii Sztuki w Szczecinie, którą ukończyła w 2017 roku. Dyplom z malarstwa u prof. Zbigniewa Romańczuka oraz dyplom z multimediów u dr hab. Agaty Michowskiej. Stypendystka Muthesius Kunsthochschule w Kiel w Niemczech w 2014 roku. Dwa lata później zrealizowała projekt dotyczący zmian klimatycznych – Magiczne lustra sfinansowany przez Niemcy.
GDY JESTEM ARTYSTĄ … .
Kiedy postanowiłam zostać artystą? Zawsze chciałam malować obrazy, nie myślałam o tym, że będę artystką. Teraz nią jestem.
Gdybym nie była artystą zostałabym z zawodu… czas oczekiwania na otwarcie kierunku Malarstwo na Akademii Sztuki w Szczecinie wypełniłam studiowaniem matematyki i prowadzeniem zajęć z tego przedmiotu.
Czy zgodziłabyś się ze stwierdzeniem, że bycie artystą to stan umysłu? Jest to stan umysłu, ale nie jest się nim, nie tworząc.
Kto jest obecnie dla Ciebie autorytetem w dziedzinie, którą się zajmujesz i dlaczego? Autorytetami są moi wykładowcy z Akademii Sztuki w Szczecinie, którzy pokazali mi wiele drzwi do otwarcia, o których istnieniu wcześniej nie wiedziałam.
Genialny twórca dla mnie to np. Kandinsky, Monet.
KIEDY TWORZĘ … jestem skupiona na pracy i „łapię światło”
Główna cecha mojej twórczości to … kolor, światło i cienie.
Najbardziej inspiruje mnie życie i ludzie, którzy są wokół mnie.
Tworzenie koncepcji dzieła zaczynam od obserwacji świata i mojego stosunku do rzeczywistości.
Najtrudniejszym momentem w procesie twórczym jest dla mnie brak światła dziennego i niska zimą temperatura w pracowni.
Jeżeli sztuka jest tajemnicą to, jakie tajemnice ludzie kochający sztukę pragną odkryć? Nie wiem.
MOJE MYŚLI O SZTUCE WSPÓŁCZESNEJ …
Moja definicja sztuki współczesnej. Sztuką współczesną jest sztuka, która powstaje w czasach współczesnych.
Polska sztuka współczesna najwięcej zawdzięcza … Polska sztuka, podobnie jak każda pochodząca z innego miejsca świata, zawdzięcza najwięcej temu, co wydarzyło się wcześniej na przełomie dziejów. Nic nie bierze się znikąd. Każda twórczość ma swoje korzenie w historii sztuki.
Jaką rolę pełni obecnie artysta w społeczeństwie? Artysta może wywoływać zapytania o jakość życia estetycznego, ideologicznego, filozoficznego, czy politycznego.
Jaką rolę powinien pełnić krytyk sztuki? Krytyk sztuki może oceniać to, co artysta stworzy, a także podjąć próbę objaśnienia i przybliżenia społeczeństwu tej twórczości, z odwołaniem sie do historii sztuki, czyli do tego, co jest znane społeczeństwu.
Idealny odbiorca sztuki to ten, który zadaje pytania.
Czego oczekuje, wg Ciebie, odbiorca od współczesnego artysty i jego sztuki? Oczekiwania są różne w zależności od osobowości odbiorcy. Zawsze jednak sztuka ma poruszać osobę, która ma z nią kontakt.
SZCZECIN W OCZACH ARTYSTY jest miastem, w którym może się wiele wydarzyć
Dlaczego wybrałaś Szczecin na miejsce do życia i pracy? Mieszkam w Szczecinie przez prawie całe życie i lubię to miasto.
Które miejsca w Szczecinie są dla Ciebie szczególnie ważne, magiczne? Magiczne są dla mnie jest Wzgórze Kupały, a także Jezioro Szmaragdowe, szczególnie jesienią. Lubię rozlewiska Odry na terenie rezerwatu przyrody.
Najbardziej denerwuje mnie w Szczecinie … pyszałkowatość polityków, dbających tylko o partyjne interesy, ignorujących przy tym historię tego miasta, nie dbających o poprawę jakości życia mieszkańców.
Gdybym miała czarodziejską różdżkę to zmieniłabym w Szczecinie sposób myślenia ludzi nim zarządzających w tak sposób, by spowodowali jego rozwój, a tym samym wzrost zatrudnienia i zmniejszenie ubóstwa oraz wzbogacenie oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży.
Najbardziej lubię w Szczecinie jego mieszkańców.
Komentarze