Na początku września 2019 oglądałam kolejny filmowy dokument w reżyserii Iwony Gacparskiej. „Siła korzeni jest w nas. Rzecz o Bogdanie Matławskim” to obraz poświęcony polskiemu kulturoznawcy, etnologowi i profesorowi Uniwersytetu Szczecińskiemu. Iwona ostatnio swoją twórczą energię skierowała na robienie filmów o działalność twórców regionu zachodniopomorskiego. Stworzyła świetny zespół z operatorem Dariuszem Aniołkowskim i montażystą Martinem Pechanem. Będę szczera i napiszę wprost – zakochałam się w Jej filmowych opowieściach.
Parę słów o Iwonie
Iwona Gacparska to niezwykła kobieta wielu zawodów. To aktorka, autorka książek, dziennikarka, publicystka, prezenterka, a także reżyserka filmów dokumentalnych. Jest absolwentką Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. aktualnie, na antenie TVP3 Szczecin prowadzi cykliczny program „Menu Kulturalne”.
Osiągnięcia Iwony Gacparskiej
Ma na swoim koncie liczne reportaże o tematyce kulturalnej i historycznej. Wydała kilka książek poświęconych artystom Szczecina i regionu zachodniopomorskiego. „Arkadiusz Gacparski. Twórczość niedokończona” to album biograficzny opowiadający o życiu i twórczości jej zmarłego męża, karykaturzysty i portrecisty Arkadiusza Gacparskiego. Przeprowadziła wywiady m. in. z: Ireną Brodzińską, Janem Waraczewskim, Kiką Lelicińską, Henrykiem Walentynowiczem, Grażyną Wojtczakiem, Leszkiem Zalewskim, Janem Stawarz, Bolesławą Fafińską, Piotrem Rutkowskim. Spisała je w tryptyku „Ścieżki, drogi, przystanki, czyli całe ich życie”. Ostatnio zrealizowała dwa filmy dokumentalne „Najważniejsze by nie być samemu. Świat Andrzeja Tomczaka” oraz „Siła korzeni jest w nas. Rzecz o Bogdanie Matławskim”. I wciąż pracuje nad nowymi projektami.
Czyny i słowa ważne dla wszystkich!
W czerwcu 2019 witając gości na premierze filmu „Najważniejsze by nie być samemu. Świat Andrzeja Tomczaka” podzieliła się osobistą refleksją, która w moim odczuciu jest niezwykle cenna. Powiedziała: „Drodzy Państwo wśród nas są artyści, których widzimy na co dzień, z którymi rozmawiamy o różnych rzeczach. Warto o tych ludziach mówić, warto o tych ludziach pisać. Warto ich pokazywać. Są wielcy sami w sobie. Piękni poprzez własne doświadczenia i swoje wartości. Trzeba oddawać im hołd. Trzeba młodemu pokoleniu ich pokazywać. To są ludzie o fantastycznym kręgosłupie moralnym, którzy dla nas powinni być mistrzami.” Iwona konsekwentnie realizuje filmy, które dla odbiorcy, niezależnie od wieku i w zależności od niego, mają zawsze dużą wartość. Dla młodego pokolenia to cenna lekcja historii. Dla znających ją z autopsji, to przypomnienie ważnych wydarzeń, spotkań z ludźmi, których się widziało, rozpoznawało lub nie.
Film dokumentalny „Siła korzeni jest w nas. Rzecz o Bogdanie Matławskim” poświęcony jest polskiemu kulturoznawcy i etnologowi dr. hab. prof. US Bogdanowi Matławskiemu, który od ponad 70 lat jest mieszkańcem Żabnicy w powiecie gryfińskim.
Film pokazuje miejsca mu najbliższe, takie jak Żabnica, Drawno, gdzie od pierwszej odsłony jest jurorem Festiwalu Pieśni Ludowej, Łobez (tu jest jurorem cyklicznego Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych) oraz Kamień Pomorski (jest pomysłodawcą Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej).
Poznajemy osobowość i działalność kulturoznawcy, społecznika, autora książek, muzyka i badacza folkloru na Pomorzu Zachodnim, jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci regionu. Prof. Bogdan Matławski odznaczony został m.in. Złotą Odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego, Honorową Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej i Medalem Gloria Artis.
Przedsięwzięcie powstało dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego. Koproducentem był Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, producentką Iwona Gacparska. Z mojej strony mogę tylko pogratulować i podziękować za udany kolejny filmowy dokument. Życzę Iwonie Gacparskiej kolejnych udanych projektów filmowych, bo początek jest znakomity!
Komentarze