Słownik
Emalia malarska
Zwana jest także emalią artystyczną – to technika pokrywania metalu szkliwami z minerałów (takich jak: glina, kreda, piasek), barwnych pigmentów (kryjące substancje barwiące) i boraksu (topnika, który wykorzystywany jest w przemyśle do produkcji szkła, szkliwa i ceramiki). Historia emalii sięga czasów starożytnych. Zazwyczaj kojarzymy emalię z małymi formami jubilerskimi, lub jako materiał inkrustowania biżuterii czy elementów zdobniczych w zegarkach.
Technika emalii malarskiej wykorzystywana w sztuce wymaga od artysty specjalistycznej wiedzy z zakresu zespalania ze sobą metalu i szkła, a i sam proces tworzenia jest niezmiernie pracochłonny i wymagający profesjonalnego zaplecza technicznego.
Prace są wypalane w specjalnych piecach w temperaturze ponad 800 stopni Celsjusza. Kolorystyka obrazu przed włożeniem do pieca jest zupełnie inna, niż po wyjęciu z niego. Artysta musi wykazać się nie tylko wyobraźnią, ale i gruntowną techniczną wiedzą, by móc zaprojektować i przewidzieć efekt końcowy kolorystyki, którą chce uzyskać. Istotą emalii jest jej gładkość, zaś artysta często zakłóca ten proces tworząc własną niepowtarzalną technikę emalii na metalu. Obraz zatem jest sumą wiedzy, wizji artysty, jego emocji i … jednak grą przypadku.
Technika emalii należy do najtrwalszych technik malarskich. Jest odporna na czynniki zewnętrzne takie jak: wilgoć, korozję, temperaturę i czynniki chemiczne. Proces wypalania czyli trwałe połączenie szkliwa z metalem chroni dzieło przed wyżej wymienionymi zniszczeniami. Tylko uszkodzenia mechaniczne mogą spowodować odprysk szkliwa emaliowanego. Malarstwo w emalii znakomicie sprawdza się na elewacjach budynków (np. słynna emalia Stefana Knappa w 1972roku, która ozdobiła fasadę budynku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), w miejscach użyteczności publicznej. Technika jest przykładem malarstwa architektonicznego.
Współcześnie niewielu artystów na świecie uprawia malarstwo w emalii. W Polsce malarstwo emaliowe uprawia m. in. Bogna Jarzemska-Misztalska z w Warszawy (por. niżej zdjęcie), która jest kontynuatorką zainteresowań rodzinnych (por.: twórczość prof. AJD Mariana Jarzemskiego).
Od kilku lat artystka realizuje także własne projekty sztuki użytkowej łącząc emalię z innymi materiałami tworząc oryginalne meble o różnym przeznaczeniu. Największą jej realizacją w emalii jest wielkoformatowe malarstwo składające się z 54 elementów o wymiarach 4,6 m na 3,1 m Wszystkie drogi prowadzą do… , prezentowane w głównej siedzibie Mercedes Benz w Warszawie.
Malarka jest autorką nagrody Herosa Polskiej Gospodarki, wykonanej w technice emalii, przyznawanej za najwybitniejsze zasługi na polu gospodarczym przez Polski Klub Biznesu. Artystka wykonała w 2016 roku W drodze do …, niezwykłej urody emalię na blasze składającą się z piętnastu połączonych ze sobą elementów (całość 120×200 cm). Praca ta powstała na specjalne zamówienie projektu wystawy dedykowanej miastu: Zoom na Szczecin. Punkty widzenia, której wernisaż odbył się 13 kwietnia 2016 w Szczecinie, a poniżej efekt końcowy.
Komentarze