„Fajny film ostatnio widziałam” aż zachciało mi się napisać te słowa parafrazując słowa Jędrka skierowane do Mańka z ”Para-męt pikczers czyli kulisy srebrnego ekranu”, cyklu satyrycznych skeczy streszczających filmy z programu radiowej Trójki „60 minut na godzinę” emitowanego w latach 70-tych. Absolutnie warto, a nawet napisałabym koniecznie trzeba obejrzeć dokument autorstwa Iwony Gacparskiej „Najważniejsze, by nie być samemu. Świat Andrzej Tomczaka”. Już w tym tygodniu jego obszerne fragmenty będzie można ponownie zobaczyć podczas benefisu Pana Profesora. 28 czerwca 2019 o godzinie 19.00 Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie” i Książnica Pomorska w Szczecinie zaprasza do sali im. Zbigniewa Herberta Książnicy. Spotkanie prowadzić będą dziennikarki Anna Kolmer z Polskiego Radia Szczecin i Helena Kwiatkowska. Warto wpaść, bo będzie się działo!

Kim jest Profesor Andrzej Tomczak?

Pan Profesor to przede wszystkim niezwykły człowiek. Jego łagodne i pełne mądrej wyrozumiałości spojrzenie na ludzi i ich mniejsze lub większe „niedoskonałości” pozwala innym na złapanie zdrowego dystansu. Zawsze mówi o sprawach ważnych, zawsze ma na względzie dobro innych. Swoją obecnością wnosi spokój i wiarę, że każdy problem można rozwiązać, a jego filozoficzne podejście do życia często inspiruje do osobistych rozmyślań na tzw. ważne i trudne tematy, które dodajmy – coraz rzadziej są podejmowane.

Pan Profesor to przede wszystkim artysta wielu specjalności. Rocznik 1942, absolwent obecnej Akademii Sztuki w Poznaniu. Jak na wybitnego artystę przystało jego zainteresowania i artystyczne poszukiwania wykraczają daleko poza wytyczone ramy studiów. Malarstwo (w tym arcytrudna i jego ulubiona technika – akwarela), rysunek, grafika użytkowa, wiele realizacji z zakresu plakatu, ilustracji do książek, scenografia teatralna i telewizyjna, autor ekslibrisów – to zakres działalności twórcy, a kropką nad ‘i’ niech będzie jego poezja. Jego wiersz „Ktoś wyjechał” w interpretacji Stanisława Heropolitańskiego można wysłuchać na stronie Książnicy Pomorskiej

Kadr z filmu Iwony Gacparskiej „Najważniejsze, by nie być samemu. Świat Andrzej Tomczaka”, 2019 Kadr z filmu Iwony Gacparskiej „Najważniejsze, by nie być samemu. Świat Andrzej Tomczaka”, 2019

Swoje prace prezentował na 30 wystawach indywidualnych i wielu zbiorowych w kraju i zagranicą. Uczestnik i kurator wielu plenerów, warsztatów i sympozjów w kraju i zagranicą. Pomysłodawca, kurator artystyczny i uczestnik międzynarodowego projektu Marianowska Droga Krzyżowa. Współtwórca i kurator artystyczny Międzynarodowych Spotkań Artystów w Marianowie. Uczestnik Międzynarodowego projektu Transit: From where to where.

Pan Profesor to także współzałożyciel i ówczesny dziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Grafiki Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Kierował Pracownią Projektowania Znaku i Identyfikacji Wizualnej w WSSU. Współtworzył  Akademię Sztuki w Szczecinie. Honorowy obywatel Gminy Marianowo i Miasta i Gminy Golczewo.

Pan Profesor to laureat wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie plakatu, rysunku i ilustracji. Trzykrotny zdobywca Złotego Ex Librisu. Odznaczony Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków, Złotą Honorową Odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego i Odznaką Przyjaciel Dzieci. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina w 2008 r. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Film Iwony Gacparskiej

Kadr z filmu Iwony Gacparskiej „Najważniejsze, by nie być samemu. Świat Andrzej Tomczaka”, 2019 Kadr z filmu Iwony Gacparskiej „Najważniejsze, by nie być samemu. Świat Andrzej Tomczaka”, 2019

Jak sama reżyserka powiedziała, na premierze swojego dzieła 16 czerwca 2019 roku w Domu Kultury 13 Muz, film ten nie jest dokumentem sensu stricte – to narracja samego bohatera, o nim samym, o wartościach, którym hołduje. Na tym też polega wyjątkowa wartość tego filmu – poznajemy artystę takim jakim jest w rzeczywistości, w przestrzeniach dla niego ważnych, w procesie tworzenia i rozmyślań wszelakich. Jego poglądy i osobiste przemyślenia, z którymi zechciał się podzielić, tworzą spójną całość i jak się okazuje mają ogromny wpływ na tematykę i sposób realizacji kolejnych projektów. Dzięki artyście i świetnej koncepcji reżyserki poznajemy także piękne miejsca regionu zachodniopomorskiego takie jak Nowe Warpno, czy Marianowo, gdzie artysta często przebywał i tworzył. Film ma swoją strukturę wewnętrzną. Został podzielony na filmowe rozdziały, w których wyodrębniono najważniejsze aspekty bogatego życia artysty. Oto one:

Prawda. Lojalność. Modlitwa – to opowieść, a właściwie filmowa spowiedź o samym sobie – o przeszłym i obecnym życiu, o tym kim i jakim człowiekiem jest artysta, co dla niego jest ważne i najważniejsze. To wyjątkowa sposobność, by poznać artystę jako człowieka.

Kadr z filmu Iwony Gacparskiej „Najważniejsze, by nie być samemu. Świat Andrzej Tomczaka”, 2019 Kadr z filmu Iwony Gacparskiej „Najważniejsze, by nie być samemu. Świat Andrzej Tomczaka”, 2019

Moja twórczość – twórcza droga artysty. Historia powstania wyjątkowego cyklu  „Listy z Prowincji”, które są jednocześnie komentarzem i osobistą wypowiedzią artystyczną. Stanowią połączenie tekstu i ilustracji, gdzie „Tekst „przepycha się” z ilustracją, ulega destrukcji i miesza się z rysunkiem. Staje się nim.” (Andrzej Tomczak).

Kadr z filmu Iwony Gacparskiej „Najważniejsze, by nie być samemu. Świat Andrzej Tomczaka”, 2019 Kadr z filmu Iwony Gacparskiej „Najważniejsze, by nie być samemu. Świat Andrzej Tomczaka”, 2019

Uwielbiam Nowe Warpno – ciche i kameralne miasteczko położone nad Zalewem Szczecińskim stało się ulubionym miejscem wypoczynku i pracy twórczej artysty. Zawsze z największą przyjemnością Pan Profesor tutaj przyjeżdża.

Kadr z filmu Iwony Gacparskiej „Najważniejsze, by nie być samemu. Świat Andrzej Tomczaka”, 2019 Kadr z filmu Iwony Gacparskiej „Najważniejsze, by nie być samemu. Świat Andrzej Tomczaka”, 2019

Marianowo – miejsce ukochane przez malarza i kuratora. Wieś położona jest nad jeziorem Marianowskim, w sercu Pojezierza Zachodniopomorskiego, nieopodal trasy z Berlina do Szczecina (150 km od Berlina, tylko 60 km od Szczecina i niecałe 20 km od Stargardu Szczecińskiego). Każdego lata w tym miejscu odbywa się Międzynarodowy Plener Artystyczny organizowany przez proboszcza miejscowej parafii – księdza Jana Dziducha, wielkiego miłośnika sztuki współczesnej. Profesor Andrzej Tomczak wpadł na pomysł, by dla parafii rzymskokatolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Marianowie powstała niezwykła Droga Krzyżowa. Zaproszeni artyści (pedagodzy, tacy, jak Krzysztof Olszewski z ASP w Warszawie, znani w Polsce twórcy, jak Franciszek Maśluszczak, Aleksander Laszenko, szczecińscy malarze, np. Ryszard Kiełtyka, Andrzej Maciejewski, Wiesława Markiewicz, Jan Szewczyk , Elżbieta Wasyłyk czy Wojciech Zieliński) sami nie wybierali stacji. Dwie małe parafianki  podczas mszy świętej losowały dla nich  Warunkiem podstawowym było to, by zaproszeni artyści namalowali swoją stację w charakterystycznym dla siebie stylu i technice. Efekty były nadzwyczajne.

Zdjęcia filmowe Dariusza Aniołkowskiego

Niewątpliwie fotosy i zdjęcia wykonane przez Dariusza Aniołkowskiego budowały nastrój narracji filmowej artysty, a niektóre kadry były tak malarskie, że z dużym trudem można było je odróżnić od rzeczywistych obrazów. Świetne zdjęcia, ciekawy pomysł na scenariusz i realizacja Iwony Gacparskiej, by zaprezentować i przedstawić sylwetkę Pana Profesora Andrzeja Tomczaka zakończyła się w mojej ocenie sukcesem. Powstał wartościowy dokument o wybitnym artyście i niezwykłym człowieku, który swoje losy związał ze Szczecinem i regionem.

Refleksja na zakończenie

Iwona Gacparska witając gości przed projekcją filmu „Najważniejsze by nie być samemu. Świat Andrzeja Tomczaka” podzieliła się osobistą refleksją, która w moim odczuciu jest niezwykle cenna: „Drodzy Państwo wśród nas są artyści, których widzimy na co dzień, z którymi rozmawiamy o różnych rzeczach. Warto o tych ludziach mówić, warto o tych ludziach pisać. Warto ich pokazywać. Są wielcy sami w sobie. Piękni poprzez własne doświadczenia i swoje wartości. Trzeba oddawać im hołd. Trzeba młodemu pokoleniu ich pokazywać. To są ludzie o fantastycznym kręgosłupie moralnym, którzy dla nas powinni być mistrzami. Dla mnie takim mistrzem na życie jest Andrzej Tomczak.”

Bohaterowie filmowego wieczoru: malarka Wiesłąwa Markiewicz, reżyserka filmu Iwona Gacparska, Profesor Andrzej Tomczak, autor zdjęć do filmu Dariusz Aniołkowski Bohaterowie filmowego wieczoru: malarka Wiesława Markiewicz, reżyserka filmu Iwona Gacparska, bohater filmu Profesor Andrzej Tomczak i  autor zdjęć do filmu Dariusz Aniołkowski

A ja dodałabym jeszcze jedno: obowiązkiem naszego pokolenia i następnych jest stworzenie różnorodnego w swojej formie archiwum, które dokumentować będzie działalność twórców tego regionu i ich odrębne światy, by móc lepiej zrozumieć nie tylko sztukę, ale by mieć szansę na lepsze poznanie naszego małego świata i nas samych, bo nasze korzenie są już tutaj – w Szczecinie.

Profesor Andrzej Tomczak na pokazie filmu Iwony Gacparskiej Najważniejsze by nie być samemu. Świat Andrzeja Tomczaka, 2019 Profesor Andrzej Tomczak na pokazie filmu Iwony Gacparskiej Najważniejsze by nie być samemu. Świat Andrzeja Tomczaka, 2019

Dzięki takim ludziom, jak Pan Profesor Andrzej Tomczak i jego sztuce to miasto staje się piękniejsze, a my lepsi…, bo warto traktować swoje istnienie jako powinność wobec siebie samego i innych, a tak właśnie postrzega swoje życie Pan Profesor. Wszystkiego najlepszego szanowny Jubilacie!

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie wpisy
Tagi
"Caminando", "Filharmonia w obiektywie", "Malczewscy. Figura syna", "Rzeźba i Formy Przestrzenne" w DESA Unicum., "Zdzisław Beksiński – opowieść cieniem", „Bollwerk” 1935, „Nazywam się Czerwień", „Nie bajka leśna”, „Niesamowita słowiańszczyzna”, „Siła korzeni jest w nas. Rzecz o Bogdanie Matławskim", „Skazany na Plakat”, 12. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE „Breathtaking”, 13 Muz w Szczecinie, 14 02.2018, 1829
, 1831, 1833, 1844, 1845, 1851, 2003, 2009, 2020, abstrakcja, Adam Klein, Adam Marczyński, Adam Wajrak, Adrian Ludwig Richter (1803–184), aerograf, afisz, Agata Wolniewicz, Agnieszka Masztalerz, Akademia Sztuki w Szczecinie, akryl, Akt, Akwaforta, akwaforta na papierze, akwarela, akwatinta, album „Leszek Żebrowski – skazany na plakat”, album skazany na plakat, Aleksandra Gisges-Dalecka, Aleksandra Jadczuk, Alembic Cache Passes (Time-snark), alkid, Alpejski szczyt (1935), Analog Recovery 1984, André Malraux, Andrzej Adam Sadowski, Andrzej Wróblewski, Andrzej Zwierzchowski, Anna Domaradzka, Anna Kolmer z Polskiego Radia Szczecin, Anna Niemiec, antropomorfizacja, Arthur Tesmmers?, Artur Żmijewski, artykuły, artyści, artysta, asamblaż, ASP Katowice, ASP ŁÓDŹ, August Ludwig Most, aukcja charytatywna, Aurora Lubos, autentyczność pochodzenia, Autoportret artysty siedzącego i rysującego, Autor anonimowy, autorstwo, awers, Barbara Warzeńska, Barwne komstelacje świata, Batik miodowy na gorąco, Bawarscy chłopi podczas pielgrzymki do Maria-Culm, Bela Komoszyńska, benefis Profesora Andrzeja, blejtram, Bogna Jarzemska-Misztalska, Bożena Galant, Bożena Mozolewska, Bronisław Kierzkowski, budzą się demony, Carl Blechen, Caspar David Friedrich, cena końcowa, cena wylicytowana, cena wywoławcza, ceramika, Chłopi z okolic Chebu dekorują dom na Boże Ciało, Chłopiec klęczący tyłem na krześle, Chłopskie domy w Diessen, Christian Ernst Stölzel, collage, cykl "Przed premierą", cykl "Święto polifonii", Cyprian Nocoń, Czeska karczma, Dama z Gronostajem, Dariusz Aniołkowski, Das romantische Gebirge. Auf alten Wegen durch die Sächsische Schweiz, Desa Unicum, dibond, dokument filmowy, Dom Aukcyjny Rempex, Domek Grabarza, Domy wiejskie i studnia, Dorota Kozak, doświadczać miasta, dr Aleksandra Jadczuk, dr Ewa Gwiazdowska, dr hab. prof. US Bogdan Matławski, dr Justyna Machnicka, dr Marlena Lenart, Dr Paweł Kula, dr Sylwia Godowska, dr Szymon Piotr Kubiak, dr Wojciech Łopuch, dr Zygmunt Niedźwiedź, Drawno, Droit de suite, druk, druk płaski, druk sitowy, druk wklęsły, druk wypukły, drzeworyt, Duża chałupa ryglowa w Dreźnie-Loschwitz, dyr Lucjan Bąbolewski, Edmund Gomolicki, edukacja kulturalna, Edward Dwurnik, Edward Hartwig, emalia, emalia na metalu, Emotion Loader, environment, Ernst Fries, Eryk von Zedtwitz, Eugen Dekkert, Eugen Dekkert (1865 Szczecin – 1956 Garmisch-Partenkirchen), Eugen Dekkert. Zum 70. Geburtstag des Stettiner Malers, Ewa Łyczywek-Pałka, fakturalność, falsyfikat, Festiwal Tkaniny 2019, Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej, Filcowanie wełny na mokro, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, filharmonia w Szczecinie, film o Andrzeju Tomczaku, folklor na Pomorzu Zachodnim, Fonderia Venturi Arte w Bolonii, fot. Grzegorz Solecki & Arkadiusz Piętak, foto Mateusz Piestrak, fotografia, fotografia barwna, fotografia czarno-biała, fotografia subiektywna, Franciszka Themerson, Františkovy Lazne, Fritz Modrow, frottage, Fruit of the lump, Gabi Kulka, Galeria Kapitańska, galeria Poziom 4., galeria Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Galeria R+, Galeria ZPAP Kierat I w Szczecinie, Gary Stewart, Gdy rozum śpi, GIF, gipsoryt, Górskie schronisko, grafika, grafika artystyczna, grafika użytkowa, grafika warsztatowa, Grażyna Harmacińska-Nyczka, Grażyna Pasterska-Napadło, Greifswald, Grupa Tkacka Wątek, Grzegorz Szponar, gwasz, Handlarz świń, Hanna Kaszewska, Hans Georg Gadamer, Hans Hartig, Hans Hollaus, Helena Kwiatkowska, Henry Winkles, Henryk Cześnik, Henryk Stażewski, I Biennale Plakatu Ekologicznego, ID1 Studio, ilustracja, ilustracja do dzieła Knuta Hamsuna Rosa, impast, INKU Szczeciński Inkubator Kultury, instalacja, Instytut Sztuk Pięknych Akademii im. J. Długosza w Częstochowie, inwestowanie w sztukę, Iwona Gacparska, Izabela Kita, Jacek "Budyń" Szymkiewicz, Jacek Cypryjański, Jacek Malczewski, Jacek Yerka, Jakub Lewiński, Jan Bujnowski, Jan Lebenstein, Jan Tarasin, Jedzący chłopiec, Jerzy Duda-Gracz, Jerzy Nowosielski, Jerzy Tchórzewski, Joann Bartosik, Johann Gottlob Schumann według rysunku Johanna G. Jentzscha, Jon Rafman, Julius Friedrich Ludwig Runge, Juliusz Windorbski, Kaleka o kulach, Kamień Pomorski, kamienioryt, Kamienna Brama w Uttewalder Grund, Karczma, Karl Friedrich Schinkel, karta 4, karta 49, Kasia Zimnoch, katalog dzieł Mosta, Katarzyna Słuchocka, Kazimierz Mikulski, Klub Kolekcjonerów, Klub Storrady, Klubu Kolekcjonerów, Kobieta modląca się na klęczkach, Kobieta siedząca bokiem w prawo, Kobieta z dzieckiem w ramionach, kolaż, Kolekcja Czartoryskich, kolekcja Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, kolekcjoner, kolografia, Königssee, Konrad Juściński, kontrasty kolorystyczne, kopia, kreda, Kreuth Niemcy, Królewski pałac w Weesenstein, krosno, Kryspin Pawlicz, Krzysztof Pruszkowski, Krzysztof Ślachciak, Krzysztof Soroka, Krzysztof Zlewski, książka, Książnica Pomorska, Książnica Pomorska w Szczecinie, kultura, kulturalne dziedzictwo, Kunstverein für Pommern, kurator Szymon Piotr Kubiak, Kuratorka wystawy "Malczewscy. Figura syna" dr Beata M. Wolska, kwestionariusz artysty, Kwestionariusz Prousta, lawowanie tuszem, Lelum 1963, Lena Wicherkiewicz, Leon Tarasewicz, Leonardo da Vinci, Leonia Chmielnik, lex et artis, licytacja telefoniczna, linoryt, litografia, litografia na papierze, litografia piórem, Ludwig Manzel, Ludwig Most, Ludwig Richter, Maciej Szczawiński, Magdalena Abakanowicz, Magdalena Barczyk-Kurus, Magdalena Soboń, malarstwo, malarstwo abstrakcyjne, malarstwo akrylowe, Malarstwo dr Aleksandry Jadczuk, malarstwo olejne, malarstwo temperowe, Malarze w gospodzie, Marek Wyłupek, Margaret Wossidlo, Margarete Wosidllo, Maria Łopuch, Marian Bogusz, Marian Nyczka, Marianowo, Marika, Marlborough Gallery, Marlena Lenart, Martin Derbyshire, Martin Pechan, Matczyne szczęście, Matka z dzieckiem, Mężczyzna w płaszczu przy drzwiach, Mężczyzna z dziecięcą trumienką, mezzotinta, MIASTOCHODZIK, Michael Koppe, Michał "Bunio" Skrok, Michał Kowalonek, miedzioryt, Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, Międzynarodowy Plener Artystyczny w Marianowie, Miejsca. Rekonstrukcja IV. Galeria 4.Poziom, miejski pejzaż, miłość, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie, Mirosław Bałka, Misia Furtak, Mittenwald (1935), młodzi artyści, Młyn nad górską rzeczką, MN w Szczecinie, Modląca się dziewczynka, Modląca się kobieta, Modlący się chłopiec, Modlący się mężczyzna z kapeluszem, Monika Sosnowska, Monitorowanie24, monotypia, Mr Lump, mural, Muzeum Narodowe Szczecin, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma, muzyka, Natalia Przybysz i Paulina Przybysz, Natalia Sikora, nie datowany, Niedzielna wycieczka w ogrodzie gospody, Niedzielny spacer, Nostizsche Gallerie, Nowe brzmienie big beatu, Obecność, obraz, OBRAZOWNIA Joanna Woźna, obrazy dr Aleksandry Jadczuk, Oczekująca, odwrocie, Off Marina, Ogród tawerny, Ojciec tańczący z synkiem, Olaf Deriglasoff, olej, olej na papierze, olej na płótnie, oliwkowy papier, ołówek, ołówek na papierze welinowym, Open Heart Warrior, Opisy warsztatów, Opo-wieści o sztuce, ortret siedzącego Michaela Koppe, Ostatnia ryba, Oswald Gette, Otto Lang-Wollina, Otto Lange-Wollin, Otto Tarnogrocki, Panorama Alp, panorama Szczecina, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, papier welinowy, Park gen. W. Andersa w Szczecinie, pastele, Pasterki alpejskie, Patchworkowe sztuczki, Paul Holz, Paulina Ratajczak, Paweł Althamer, Paweł Kleszczewski, Pęd winorośli, pejzaż, Peter Paul Most, pióro, Piotr Lengiewicz, Piotr Pauka, Piotr Uklański, Piotr Zioła, plakat, Plakat Aleksandry Zaborowskiej, Plakat I Biennale Plakatu Ekologicznego, Plakat Magdaleny Tyczki, Plakat Marceliny Rydelek, plalkat, plastyka szczecińska, podmalówka, podobrazie, podpis, podpis artysty, Podsłuchiwana randka, Podstawy haftu krzyżykowego, Polelum 1962., polska piosenka, polska sztuka współczesna, polskie malarstwo współczesne, Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie, pomnik Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich, Pomorski artysta epoki biedermeieru., portret Fanny Beer, Portret Martina Richtera, Portret matki, Portret stojącego Michaela Koppe, posłuszeństwo, poster, Pötschke według Ludwiga Mosta, Powroźnicy przy pracy, Prace Doroty Piechocińskiej, Prace Grzegorza Myćki, Prace Joanny Bartosik, Prace Łukasza Drzycimskiego, Prace Oli Szmidy z instrukcją odbioru, Prace Olka Pujszo, Prace Poli Augustynowicz, pracownia Projektowanie Wydawnictw i Publikacji na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie, Prasłowianka I, Prasłowianka II, prawo i sztuka, prezes DESA Unicum, Prof. Leszek Żebrowski, prof. W. Lubos, Profesor Andrzej Tomczak, projekt stypendialny ufundowany w 2018 przez Miasto Szczecin, Promenada około 1850 roku, Przełęcz Lueg koło Salzburga, Rachel Rossin’ 87 (USA), Rafał Malczewski, recenzja filmu, reprodukcja w: Otto Holtze, rerwers, reż. Marek Osajda, Roman Opałka, rycina reprodukcyjna, rysunek, rysunek ołówkiem, rysunek w szkicowniku nr 6, rysunek węglem, rzeźba, rzeźba J. Czekanowskiego, rzeźbiarz, rzeźby drewniane, rzeźby granitowe, Saska karczma z kręgielnią, scena rodzajowa, sepia, serigrafia, sitodruk, Siusiający wałach, Skubas, Ślubuję ci wierność, Sławomir Lewiński., słup Szymon, Słupca, Smart Metering, Smocking czyli manipulowanie tkaniną, solarigrafia, Sonia Wojtysek, Stanisław Biżek, Stanisław Fijałkowski, Stefan Gierowski, Stefan Themerson, Stowarzyszenie Media Dizajn, Stowarzyszenie na rzecz wzbogacania i rozwoju życia kulturalno - społecznego  Szczecin, street art, studium, Studium do obrazu Matka z dzieckiem, studium ołówkiem na papierze, studium postaci do obrazu Wieczorna modlitwa czeskich chłopów, światłocień, sygnatura, sygnatura Mosta, sygnowanie, Sylwia Zawiślak, szary papier czerpany, Szczecin, Szczecin 2020, szczecińskie Muzeum Miejskie(Stadtmuseum), szkic do kompozycji Kolegium prasowe, Szkice do portretu Michela Labarziena, Szkice głów męskich, Szkicownik 1, Szkicownik nr VI, szkicowniki Mosta, szkło, sztuka, sztuka dawna, sztuka wideo, sztuka współczesna, Tadeusz Kantor, Tadeusz Rolke, technika własna, tempera, Teresa Pągowska, Teresa Wurtinger z Witkowic, Tkanina 3D, Tomasz Rzeszutek, Tomasz Wojtysek, Tomek Wotysek, Trafostacja Sztuki, Tragarz mleka Feitus Landthaler, trzy różne sposoby licytowania, tusz, twórca, tworzę się, Tymon Tymański, Tyrolska scena rodzinna, ugier, Urodziny dziadka, video art, Vintage art, W Dinkelsbühl, wadium, Walking Figures, Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. Igora Krenza, warsztaty, Watzmann, według obrazu Ludwiga Mosta, węgiel, Werner Liersch, wernisaż, wernisaż "Święto polifonii" w szczecinie, Wernisaż Kolektywu ILU NAS JEST 1.501.2020 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Weronika Raczyńska, wg obrazu Jana Steena, wideo, wideo art, Widok hotelu Scholastyka nad Achensee, Widok krajobrazu z kościołem, Wietrzny nastrój pod Alpami (1930), wieża widokowa katedry w Szczecinie, Wilhelm Bormes (1887–1958), Wilhelm Sasnal, wirtualna prezentacja obrazów „De Profundis – Beksiński VR”, Witold Maćków, Witraż z tkaniny, Włodzimierz Pawlak, Wojciech Ciesielski, Wojciech Fangor, Wojtek Go, Wspomnienie z Kreuth, Wydział Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie, wykłady z zakresu historii sztuki, wykonywanie kwiatów z filcowanej wełny, wystawa, wystawa „ NICEZCZS”, wystawa Kobieta i pejzaż, wystawa SZCZ NICE, Wystawa sztuki w wieży Gocławskiej w Szczecinie, wywiady, XXVI Aukcja Wielkie Serce Kraków 2017, XXVII Aukcja Wielkiego Serca, Z Kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich („Wielość porządków. Od Cybisa do Strzemińskiego”), Żabnica, Zagórów, Zakończona gra o zwolnienie z zapłaty, zakup z limitem ceny, Zamek Książąt Pomorskich, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Zarys grzbietu Rudaw, zdjęcia Dariusza Aniołkowskiego, zdjęcia i montaż Bartosz Jurgiewicz, zdjęcie archiwalne w MNS, Zdzisław Beksiński, Zenon Owczarek, złoty podział, złoty prostokąt, żółta ochra, Zomm na Szczecin II, Zoom na Szczecin. Punkty Widzenia, Zoom na Szczecina. Punkty Widzenia, ZPAF O/Szczecin, ZPAP O/ Szczecin, ZUT-u w Szczecinie
+Więcej
Trwa ładowanie